Thompsonov koncert pomeni spodkopavanje temeljnih svoboščin v Sloveniji!
Te dni je slovensko javnost šokirala informacija, da je Ministrstvo za notranje zadeve odpravilo odločbo Upravna enota Maribor, ki je že drugič prepovedala koncert zloglasnega hrvaškega pevca Thompsona. Ta v svojih pesmih poveličuje ustaško-fašistično ideologijo.
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije protestira, da bo slovenska država dopustila koncert pevca, ki spodbuja mednacionalne nestrpnosti in spodbuja sovražni govor. Ustaštvo je eden od simbolov okupirane Evrope med drugo svetovno vojno. Neodvisna država Hrvaška je v tem obdobju okupirala tudi del ozemlja današnje Slovenije. Zato je odločitev slovenskega notranjega ministrstva ne samo nerazumljiva, temveč v nasprotju s slovenskimi ustavnimi svoboščinami, saj ministrstvo na slovenskem suverenem ozemlju dopušča koncert pevcu, ki poveličuje fašistično ideologijo, katera je slovenski narod obsodila na smrt.
Ta absurd se dogaja prav v letu, ko bi Slovenija morala ponosno praznovati 75. obletnico osvoboditve in zmage mednarodne zavezniške koalicije, del katere je bilo tudi partizansko gibanje. Država tej častitljivi obletnici zmage nad naci-fašizmom, prav tako državnemu prazniku dnevu upora proti okupatorju, ni namenila prav nobene pozornosti. Nasprotno pa dopušča dogodek, ki časti fašizem in v slovenski prostor vnaša nemir ter spodbuja sovraštvo.
Nad takšno odločitvijo slovenske države v Zvezi druženj borcev za vrednote NOB Slovenije protestiramo, saj je neposredno prizadela tako našo organizacijo, kot tudi naše člane, ki so na lastni koži občutili fašistični in nacistični teror!
Zato javno pozivamo notranje ministrstvo, da prekliče svojo odločitev in tovrstno prireditev v Sloveniji prepove!
Absurd: Ko osvoboditelje fašisti označijo za okupatorje!
Ob poskusu uvedbe 12. junija kot italijanskega »dneva osvoboditve izpod jugoslovanske zasedbe«
Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije odločno nasprotuje poskusom tržaških oblasti, da uvedejo 12. junij kot praznik »dneva osvoboditve izpod jugoslovanske zasedbe«. Zgodovinsko dejstvo je, da je bil Trst izpod nacistične okupacije osvobojen 1. maja 1945, osvobodili pa so ga jugoslovanski in slovenski partizani skupaj z italijanskimi odporniki. Jugoslovanska vojska Trsta nikoli ni zasedla, pač pa ga je osvobodila kot mednarodno priznana zavezniška vojska protinacističnega zavezništva Združenih narodov. Med jugoslovansko vojsko ter britansko in ameriško vojsko je bil nato 9. junija 1945 podpisan sporazum o razdelitvi vojaške uprave osvobojenega ozemlja, po katerem se je jugoslovanska vojska začela umikati iz Trsta, v pričakovanju mirovnih pogajanj, na katerih se bo določila pravična državna meja.
Poskus uvedbe 12. junija kot »dneva osvoboditve Trsta izpod jugoslovanske zasedbe« je zato nov in ogaben poskus spreobračanja ter zlorabe zgodovine v politične namene. Ker je novi italijanski praznik pogojen z vračanjem Narodnega doma Slovencem, razumemo to kot izsiljevanje italijanske politike na relaciji do slovenske manjšine. Podlih iger italijanske politike, ki želi z lažmi spremeniti zgodovino ter agresorske fašiste in zločince spreobrniti v žrtve, ne bomo več dopuščali! Žal pa ravno slovenska politika vse to molče dopušča, namesto da bi ponavljajoče se zgodovinske zlorabe, spreobračanja, potvarjanja in laži italijanske strani najodločneje demantirala in zaustavila!
Ljubljana, 28. maj 2020
Simbolična proslava ob 75 – letnici osvoboditve mesta Brežice
Združenje borcev za vrednote NOB Brežice je v mesecu maju 2020 planiralo veliko prireditev ob 75 – letnici osvoboditve mesta Brežice od nemškega okupatorja in konca 2. svetovne vojne, ki je bil največji oboroženi spopad v zgodovini človeštva. Vojna je trajala štiri leta (1941-1945) in je na Slovenskem povzročila veliko gorja, še posebej civilnem prebivalstvu, saj je skušal okupator fizično uničiti slovenski narod. Moški, ki bi ostali živi, bi bili najverjetneje suženjski delavci v tovarnah orožja, ženske pa delavke na poljih, kjer bi se vsi izčrpali do smrti. Zato je bil oboroženi odpor proti njemu v letih 1941 do 1945 slovenska nacionalna nuja. Ukrepi, s katerimi je nacistična oblast hotela uničiti vse, kar je bilo slovensko, so ustvarili stanje, ki je omogočalo sodelovanje slovenskih rodoljubov raznih političnih in svetovnonazorskih usmeritev v boju proti okupatorju. Boj za domovino in svobodo kot vrednoto vseh vrednot, nas je zapisal v zgodovino kot narod upornikov in kot narod zmagovalcev.
V Sloveniji imajo nekateri že dlje časa težave z izgubo slovenskega zgodovinskega spomina. Da se stanje ne bi poslabšalo, smo se v Združenju borcev za vrednote NOB Brežice odločili, kljub pandemiji novega korona virusa COVID–19, za drugačen pristop. Zaradi izrednih razmer in posledičnih ukrepov, ki ne omogočajo izvedb javnih prireditev, smo na predlog podpredsednika organizacije dr. Tomaža Teropšiča izvedli simbolično proslavo pri spomeniku osvoboditeljem Brežic na brežiškem pokopališču. Delegacija v sestavi dr. Tomaž Teropšič, Breda Kuplenik Videnič in Tone Bruderman so položil venec h spomeniku, nato pa je vojni in vojaški zgodovinar dr. Tomaž Teropšič izvedel simbolično uro zgodovine. Dejal je, da padli za svobodo, niso umrli zaman. In živeli bodo tako dolgo, dokler bomo ohranjali spomin nanje. V nadaljevanju pa še, da smo prireditev izvedli natanko petinsedemdeset let kasneje. Dne 10. maja 1945 ob 14.30 so zmagovite partizanske enote osvobodile mesto Brežice. Tistih nekaj Slovencev, ki so bili v mestu, so z veseljem pozdravili osvoboditelje in jim nudili, kar je bilo v njihovi moči. In lepa slovenska beseda se je znova, brez strahu, slišala na ulicah mesta. In tudi drugače je bila organizacija ZB Brežice v začetku leta aktivna. Uspelo nam je restavrirati spomenika v Krški vasi in na železniški postaji v Brežicah. V načrtu pa imamo restavriranje še kakšnega in postavitev štirih informativnihtabel v treh jezikih.
Dr. Tomaž Teropšič,
Podpredsednik ZB Brežice
Kdo je maja 1945 osvobodil mesto Brežice? Ob 75 – letnici osvoboditve mesta Brežice od nemškega okupatorja in konca 2. svetovne vojne, ki je bil največji oboroženi spopad v zgodovini človeštva - v luči novega gradiva in podatkov. Vojna je trajala štiri leta (1941-1945) in je na Slovenskem povzročila veliko gorja, še posebej civilnem prebivalstvu, saj je skušal okupator fizično uničiti slovenski narod.
Dr. Tomaž Teropšič,
Kozjanci so se 10. maja 1945 pripeljali v Brežice Ob 75 – letnici osvoboditve mesta Brežice od nemškega okupatorja in konca 2. svetovne vojne. Po štiri letih težke okupacije in nacističnega nasilja, se je znova, brez strahu, na ulicah mesta in na podeželju, slišala in govorila lepa slovenska beseda. Dr. Tomaž Teropšič,
Zveza borcev izraža skrb nad razmerami v državi Pandemija korona virusa je zaobjela cel svet. V Zvezo združenj borcev za vrednote NOB Slovenije se združuje pretežno starejša generacija, ki je iz vidika zdravja najbolj ogrožena, zato smo nad razmerami v državi zelo zaskrbljeni. Zavedamo se, da je v teh okoliščinah potrebno spoštovati navodila stroke, oblast pa mora delovati povezovalno, strpno in pomirjujoče. Žal pa smo v zadnjem obdobju priča ravno nasprotnemu ravnanju, ko se vladni predstavniki na vsakem koraku prerekajo z javnostjo, mediji, piko na i pa je dodala še afera nakupa zaščitnih mask, ki je vladi okrnila kredibilnost. Namesto, da bi se vladajoča garnitura ukvarjala z iskanjem odgovorov na pereča vprašanja, ki jih je sprožila kriza s korona virusom, se oblast raje ukvarja z lastnim preživetjem ter se zapleta v afere. Zaskrbljeno ljudstvo se boji vladnih groženj, da so pred nami težki časi. Zavedamo se prihajajoče ekonomske krize, zato od vlade pričakujemo pomirjujoč ton in poziv k sodelovanju. Zlasti nas ob prihajajočem prazniku dela skrbijo odpuščanja delavcev in eksistenčna stiska prekarnih delavcev. Slovenija kot socialna država mora poiskati odgovore na grožnje velike brezposelnosti in ohraniti dostojne delovne pogoje za zaposlene! Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenje zato poziva vlado, da se zdravstvene in ekonomske stiske v državi loti strokovno, premišljeno in strpno, predvsem pa v duhu povezovanja državljank in državljanov, ki zdaj bolj kot kdaj koli prej potrebujejo upanje za preživetje! Če že državnega praznika upora proti okupatorju nismo zmogli praznovati združeni in pokončni, tako državniki kot vsa javnost, pa vas vabimo, da nas praznik dela – 1. maj poveže v iskanju odgovorov na prihajajočo ekonomsko krizo! Brežice, 29.4.2020
Združenje borcev za vrednote NOB Brežice je, upoštevaje vse varnostne ukrepe ob pandemiji Corona virusa, navkljub vsemu, le počastilo državni praznik Dan upora proti okupatorju, ki sovpada z dnevom ustanovitve Osvobodilne fronte Slovenskega naroda. Tem bolj, ker je 27. april tudi dan ustanovitve legendarnega Kozjanskega odreda, ki je bil ustanovljen leta 1944 v bližini vasice Silovec pri Sromljah v Brežiški občini. Vsako leto smo ob tem organizirali lepo obiskovano proslavo, letos pa smo se pač – »po partizansko«- prilagodili razmeram. Tako sta podpredsednik Brežiškega Združenja Jože Zagmajster in predsednik Sromeljske krajevne organizacije Martin Suša-Darko položila k spomeniku na Silovcu venec in razvila Kozjanski bojni prapor v spomin na tri čete neustrašnih Kozjanskih borcev, ki so pred 76. leti, združeni v Odred, začeli z neusmiljenimi boji z Nemškim okupatorjem, osvobajati rodno grudo. Njihova bojna pot se je zmagovito nadaljevala skozi celo leto 1944, ko so poleg Savinske doline osvobodili drugo največje osvobojeno ozemlje v okupiranem Nemškem Raichu. V aprilu leta 1945 pa so narasli na častitljivih 1282 borcev, se po ukazu zadnjega poveljnika Slovenskih partizanov Dušana Kvedra-Tomaža (v letu 1941 bil komandir tragično padle Brežiške čete) razdelili na Kozjansko pohodno grupo, ki se je po neverjetnem pohodu čez Hrvaško Zagorje in Podravino prebila najprej na Madžarsko, nato pa pri Lendavi nazaj na Slovensko ozemlje in zabila klin med napredujočo Rdečo armado in Slovenskim narodnostnim ozemljem, osvobodila Prekmurje, bila gonilna sila za ustanovitev Prekmurske brigade, ter nazadnje prispela v Maribor, kjer so Kozjanski borci prevzeli varovanje najpomembnejših objektov, nato pa 15. maja prešli v novo nastale mejne enote Jugoslovanske vojske. Drugi del je na Kozjanskem formiral nov Odred s tremi bataljoni, ki so imeli odločilno vlogo pri osvobajanju Sevnice,Štor in Celja, kjer so 15. maja prav tako dočakali konec 2.svetovne vojne in se v večini demobilizirali ter se po 4. letih ogorčenih bojev za preživetje na Kozjanskem vrnili na svoje domove. Sromlje, 27.4.2020
|
NAPOVEDNIK
Postani član
Spoštujem slovenski duh uporništva proti vsem tujim zavojevalcem v vsej slovenski zgodovini.
Sponzorji